FC Pilszcz

15.08.1952

Barwy

Opis klubu dodany przez:
„Ludowy Zespół Sportowy Pilszcz.” Założycielem drużyny był ówczesny kierownik Zakładu Rolnego PGR Jan Pytlarz. W tym czasie w powiecie głubczyckim nie było klasy „C”, więc drużyna została przekazana do Podokręgu Piłki Nożnej w Raciborzu. Zespół rozgrywał mecze z drużynami raciborskimi: Spójnią Racibórz, Cukrownik Racibórz, oraz innymi zespołami z terenu wiejskiego powiatu Racibórz. Pierwsze mecze w Pilszczu rozgrywane były na terenie Państwowego Gospodarstwa Rolnego, gdzie staraniem Jana Pytlarza w 1952 roku wybudowano boisko piłkarskie, otwarte uroczyście na dożynkach.     W roku 1955 klub zmienił nazwę na LZS „Zryw” Pilszcz. Wówczas prezesem klubu został Franciszek Taratuta. W roku 1963 nasi piłkarze nawiązali współpracę z czeskim klubem „Sokół” Oderszów. Rozegrano wówczas dwa mecze. Pierwszy jesienią 1963, w Oderszowie i drugi piętnastego sierpnia w Pilszczu. Cyt.: „ Za prezesowania Franka Taratuty nasza drużyna zdobyła puchar powiatu LZS”. Następni prezesi Józef Rusinowicz, Ignacy Cybulski, Augustyn Tworek, Zenon Głogiewicz, Jan Nieckarz kontynuowali dzieło założyciela odnosząc sukcesy. Obecnie mecze rozgrywane są na trzecim już boisku wybudowanym w centralnym punkcie wsi, w bliskim sąsiedztwie Domu Kultury 1998 roku staraniem grupy Odnowy Wsi Pilszcz pod przewodnictwem ówczesnego sołtysa i lidera – Zenona Głogiewicza. Dzisiejsze pokolenie sportowców wzorem swoich dziadków i ojców w czynie społecznym kosi, wysypuje linie, wiesza siatki i dba o stadion w czynie społecznym, a także stara się pozyskać sponsorów, ponieważ jesteśmy niebogatą wioską, a sport kosztuje. W czasie prezesowania Augustyna Tworka klub zmienił nazwę. Jest to teraz FC PILSZCZ, którego prezesem jest Lech Duda.